geschiedenis van Haarlem en omtrek zijn toe te juichen, wanneer iemand eens van het midden van de 16e eeuw af wilde nagaan, door wie het land rondom onze stad bezeten was en door wie gebruikt; er zouden heel wat namen van bekende families te voorschijn komen uit de bronnen, in Rijnland s archief te Leiden bewaard. En wanneer men alleen al nagaat, wie in de besturen der polders rondom ons zitten, zal men ook weer tal van bekende namen aantreffen. Naast de gemiddelde stedeling die geen belang in en belangstelling voor de polders heeft, is er ook menigeen, die er in letterlijken en figuurlijken zin opperbest den weg weet. Slaan we een blik op de kaart, door de zorgen van onzen oud-directeur van Openbare Werken ge- teekend naar de groote kaart van Rijnland van 1884, dan beginnen we in het westen in den VcenpoLder tusschen Leidsche Vaart en Houtvaart; het getal 140 geeft het aantal hectares in 1884 aan, 0.70 het toenmalig polderpeil ten opzichte van A.PDe Veenmolen aan de Leische Vaart is door den bouw van de kathedraal verplaatst naar de JVLunterslaan, thans een weinig fraai electrisch gemaaltjedoor de uitgebreide bebouwing is het aantal belastbare hectares nu afge nomen tot 94bij de bebouwing worden de polderlasten n.l. ineens afgekocht. Evenals enkele andere polders ge niet deze de hooge eer, dat er een straat naar genoemd is: sla ik mijn meeste lezers te laag aan, wanneer ik veronderstel dat ze die straat niet dadelijk thuis kunnen brengen, zelfs als ik er bij vertel, dat ze in de Nadorst straat uitloopt? Ter verklaring van de kaart, die duidelijkheidshalve geen spoorwegen en weinig namen bevat, vermeld ik, dat naast de oude gemeentegrens die in 1927 gewijzigd is, de nieuwe, aangegeven is.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 79