toegankelijk vanaf den Ouden Weg naar Penningsveer, over de ietwat wrakke Friesche Brug. Toch kan ik mijn lezers aanraden, dat bruggetje eens te nemen en den tocht uit te strekken in noordelijke richting tot de bocht van het Spaarne tegenover de Jan Gijzenvaart het uitzicht is daar van de aardige boerderij Schoter oog af bepaald loonend, met de fabrieken slechts in den rug!! De Oude Spaarndammerpolder is aan de westzijde ook om te fietsen, alleen niet voor duizelige menschen; van den Spaarndammerweg af herkent men de kleine betonnen versterkingen, na 1914 aangelegd. Zoo besluiten we onzen tocht rondom Haarlem met den SchoterveenpoLderin 1884 nog 207 hectares, nu 45, die dan ook weldra als polder opgeheven zal worden. In 1922 liet men gelukkig het fraaie molentje staan en gaf dit een stuk water als achtergrond, hoewel het vroeger midden in de weiden veel beter uitkwam dan nu in de bebouwde kom. De bemaling was al eerder veranderdzien we op onze kaart de uitwatering nog naar het Spaarne, langs het Spaansche Vaartje, door de bebouwing van Haarlem Noord was deze reeds naar de Delft verlegd. In 1922 werd een electrisch gemaaltje aan de Delft veel noordelijker gebouwd: 18 Mei van dat jaar legde onze overleden voorzitter als oud-wethouder J. de Breuk den eersten steen, zooals nu nog te zien is. Maar ook dit gemaaltje zal weldra verdwijnen, dan zal de Schoterueenstraal nog slechts den naam bewaren. Wie nu eens op een nieuwen plattegrond nagaat, hoe de toestand sedert 1884 gewijzigd is, moge er zich in verdiepen, hoe 50 jaar verder de toestand zal zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 81