f 59 naam waaronder hij zelf bekend werd. Zijn landhuis bestond vóór het einde der 16e eeuw, aan vergrooting van het terrein werd al spoedig gedacht, want den 24en Augustus 1588 verkochten Gasthuismeesters van St. Elisabeth te Haarlem aan Dirck VAN Nuijssen- burg twee morgen land in Overveen, gelegen naast zijn eigendom, en verder belend: ten oosten aan de Houtvaart, ten westen aan den buurweg1) en ten zuiden aan Mr. Dirck van Beeckesteijn. Waarschijn lijk werd van dat land, bij het sierlijk kasteeltje het fraaie park gemaakt met fonteinen en een doolhof, waarvan in stukken uit dien tijd gesproken wordt. De eigenaar van dit buitengoed was getrouwd met Hasa van Groeneven, dochter van Adriaen van Groeneven en van Justina Ramp. Haar vader was Deken van den Cluveniersdoelen in 1559 en 1561, Schepen van Haarlem in 1567 en 1568 ,,een rijck- treffelijck man, niet bot noch plomp van verstant". Verdacht van Spaansche gevoelens, werd hij onder het beleg door de andere partij gevangen genomen en met Quirinus Talesius en Lambert Roosvelt, den 29en Mei 1573 opgehangen en wreedaardig om het leven gebracht 2). De zuster der Vrouwe van Nuijssenburg was Josijna van Groeneven, zeer vermogend, beggijn op het Groote Beggijnhof te Haarlem. Den 2en Juni 1608, droeg zij aan de Stad Haarlem op, de door haar bezeten Zwaandrift", het heerlijk recht van zwanen in de Liede en het Spaarne. In 1597 was de vrouw van Dirck van Nuijssen- burg overleden, zonder kinderen na te laten. Bij De Oosterduinweg. 2) Dr. C. Ekama. Beleg en verdediging van Haarlem in 1572 en 1573, blz. 123, 199. 5

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 83