60 testament had zij bepaald, dat haar man, na zijn overlijden aan hare betrekkingen en naaste erfgenamen, het huis gekomen van hare ouders zou doen teruggeven en hun doen uitkeeren eene som van ƒ2000.Uit dien hoofde verbond hij als zekerheidsstelling den 31en Juli 1597 zijne hofstede met landen en geboomte er voor. Maar vele jaren hierna, is hij geen eigenaar van het goed meer gebleven, want den 7en Augustus 1609 werd Nuijssenburg met huizing, schuren en aankleven van dien, mitsgaders al de boomgaarden, plantagiën en enterijen, singelen, lanen en landen er aan behoorende (waaronder een stuk land genaamd De Haverkamp groot S1/.^ morgen) samen groot 13 morgen en een half hond, door hem verkocht aan Lourens Janss. Spiegel, Heer van Achttienhoven, Raad en Schepen van Amsterdam, zeepzieder In de drie Spiegels aldaar, „seer rijck en machtig van goede" x). De verkooper vertrok naar Brabant maar vergat Haarlem toch niet, want den 29en Mei 1615 maakte de notaris Michiel van Woerden aldaar, het testa ment op van Jonkheer Dirck van Nuijssenburg, geboren van Haarlem, toen residentie houdende op zijne hofstede en goederen in de Langstraat onder de heerlijkheid van Cappelle, genaamd „De Steen Camer". Verder blijkt er uit, dat hij hertrouwd was en bij zijne tweede vrouw, Margriete Sunlings, kinderen had, 1) In de „Levens der Maagden van den Hoek te Haarlem" zegt Msgr. J. J. Graaf, blz. 52: Spiegel werd ten hoogste geprezen, om zijn nobel karakter en zijne rechtschapenheid. De achtergebleven kinderen van wijlen zijn ver mogenden buurman te Amsterdam, Claes Lammertsz., liepen kans door familietwisten groote schade te lijden in hun tijdelijk goed bij de scheiding der nalatenschap huns vaders. Maar Spiegel trok zich hunne belangen aan, en in vereeniging met een zijner goede en welgezinde bekenden, bracht hij, niet zonder veel moeite, het erfdeel der kinderen op de Weeskamer, en vrijwaarde hen daarmede voor groote schade.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 84