63 schijnlijk door hem gebouwd „plaisierplaatsje' dat hij „Spiegelenburg" genoemd had. Aan deze benaming bleef hij hechten, want de naam „Nuyssenburg" werd wel niet verdrongen, maar geraakte wat op den achtergrond, in dier voege, dat de twee buitenverblijven, N.—Sp., samengevoegd, het meest bekend raakten onder den gemeenschappelijken voor beiden geldenden naam ,,Spiegelbosch' Nog zeer vele jaren na Spiegel, bleef juist het oude Nuyssen- burg de eigenlijke zomerwoonstede voor zijne af- komelingen, hoewel het schijnt, dat een zeker gedeelte ervan in gebruik was gekomen voor landbouw en boerenbedrijf. De opstallen, uit den tijd nog der stichting, bleven ongerept, doch de dagen van glans en glorie van Nuyssenburg waren voorbij. Sedert den dood van [uffrouw Raije, is het door de Backers niet meer betrokken. Maar toch staande gebleven. Er is nog voorhanden eene kleine teekening door Cornelis Pronk gemaakt omstreeks 1730 van ,,Qud- Nuyssenburg in welstand", waarop het heerenhuis, als een kasteeltje voorgesteld, zeer behaaglijk en deftig is afgebeeld x). Het is te veronderstellen, dat men zich in dien tijd, er voor en er na, het meest liet gelegen liggen aan de ontginning der terreinen, dewijl dit het grootste voor deel opleverde, en dat men zich verder om de gebouwen niet veel bekommerde. Dit kan zoo doorgegaan zijn tot ongeveer de helft der 18e eeuw, want toen kwam er wat verandering, ten minste men zon er op. Den lOen Februari 1749 werd te Amsterdam in i) Rijksprentenkabinet te Amsterdam, in de schetsboekjes van Cornelis Pronk.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1934 | | pagina 87