26 die was en werd hoe langer hoe meer de schakel tusschen hem en het leven daarbuiten; geen grooter ramp kon hem overkomen dan dat hij, om een of andere reden, in de oprechte Zaterdagsche O.H.C. niet present zou zijn geweest met zijn in Haarlem zoo welbekende „Verrekijker". Ik herinner mij nog het laatste bezoek dat ik hem bracht in zijn kamer te Heemstede," hij lag toen al, uitgeput, op het ziekbed, herkende me toch dadelijk en stak me de hand toe. Zijn eerste woorden, met moeite gefluisterd, waren toen„Ik heb de vorige week niet kunnen schrijven," ik vind het erg. Maar als ik weer overeind kom, zal ik m'n best doen en de schade inhalen. Vind je dat goed?" Die met moeite gesproken woorden hebben mij toen diep ontroerd. Zij getuigden van de sterke ver bondenheid van Kleynenberg aan het leven waar hij nog niet van scheiden wilde. Breda Kleynenberg werd op 21 December 1854 te Haarlem geboren," al jong moest hij de Spaarne-stad verlaten, daar zijn ouders zich te Arnhem vestigden, waar hij, na de lagere school, de H.B.S. bezocht, om daarna in Leiden aan de Universiteit te studeeren ten einde opgeleid te worden tot ambtenaar in Oost- Indië, welke studie later in Delft voltooid werd. Maar het ambtenaarsbestaan trok hem niet heel erg aan; hij wilde vrij en zelfstandig staan in het leven. Hij voelde zich toen reeds sterk aangetrokken tot de journalistiek. Hij kwam aan ,,'t Vliegend Blad" te Amsterdam en schreef artikelen over de meest uiteenloopende onderwerpen. Daar kreeg hij tevens inzicht in de typografie, een tak van nijverheid die hem aantrok en waarin hij veel mogelijkheden zag. ft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1935 | | pagina 44