Sint Jacobsgilde. Tot de leden van dit gilde behoorden in de oudste tijden zij, die een bedevaart naar het graf van St. Jacob den Meerdere te Santiago in Spanje hadden gemaakt; zij namen maatregelen om behoeftige pelgrims die op weg waren naar de bede vaartplaats tijdelijk onderdak te verleenen in de Sint Jacobsgasthuizen. In 1436 ongeveer een eeuw na den oorsprong van dit gilde kreeg het Haarlemsche gild reeds een huis ten geschenke, later toen het getal der pelgrims afnam, ja zelfs geen gast zich meer aan meldde, werd het gesloten en in 1715 voor de armen ingericht; de naam werd gewijzigd in Jacobsgodshuis. Het geestelijk element is geheel verdwenen al herinnert de benaming „Loffelijk gilde" nog aan de religieuze afkomst en zoo kennen wij thans nog slechts het feestgezelschap, tellende 33 leden, allen regeeringspersonen of behoorende tot den adel. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burge meester van Haarlem en oud-deken van het gilde, dankte de spreekster uit naam van de broeders voor haar voordracht, terwijl onze Voorzitter zich daarbij namens de leden aansloot. De Algemeene vergadering volgde op 12 Juni en trok wederom ten onrechte geringe belangstelling. De verslagen van secretaris en penningmeester werden gelezen en goedgekeurd; de aftredende bestuursleden Mr. A. J. Enschedé, Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk en J. D. Rutgers van der Loeff werden bij acclamatie herbenoemd. Toekomstplannen werden ontvouwd, terwijl van de rondvraag druk gebruik werd gemaakt. Een vruchtbare avond 1 In Juli werd een aanvang gemaakt met het verzenden van het Jaarboek 1935. Het sloeg zijn voorgangers verre in omvang, moge ook de inhoud de gespannen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 13