alleen afleiding, maar spanden hem ook voor hun wagen Maar nu komt schrijver dezer met zijn herinnering, stammend uit de jaren van samenwerking: 1902'1914. En ik antwoord: Mijn sterkste herinnering van VAN de Poll is als „de volmaakte voorzitter". Ik was in 1899 benoemd tot Algemeen Secretaris der Maatschappij van Nijverheid 2); hij was mijn tweede voorzitter. Ik vond in hem een buitengewoon grooten steun om der oude eerwaardige Maatschappij nieuw leven in te blazen. Het tijdstip was gunstig. Wij traden een nieuwe eeuw binnen, vol blijde spanning en vertrouwen om aan den arbeid te gaan. Wij vonden de leden der Maatschappij open voor nieuwe denkbeelden, bereid tot samenwerking, wat reeds dadelijk bleek uit de fusie met de Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land, welke op kleinere schaal gelijksoortig werk deed als onze Maatschappij. Het succes van het werk lag zeker voor een deel aan de tijdsomstandigheden, maar ook aan de charme, welke van dezen voorzitter uitging en waardoor het werken onder zijn leiding een genoegen werd. Hij is genoemd „de voorzitter bij de gratie Gods", omdat hij de aangeboren eigenschappen bezat, die men in een voorzitter wenscht. „Zijn helder verstand aldus een echo dier dagen zijn tact, zijn houding, zijn stem, zijn gansche persoonlijkheid maakten hem geschikt voor de moeilijke taak van leider eener groote vergadering". Voorzitter Commissie van Toezicht Frans Halsmuseum. 2) Nu Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 31