21 moest spreken, zonder zwaarwichtige beschouwingen vooraf. - Man van de daad en zwijgzaam van natuur was hij wars van praatjes, aanstellerij en beunhazerij op zijn terreinen. Hij stelde zich zelf de hoogste eischen en verlangde dit ook van hen die hem bij de uitvoering zijner werken mochten terzijde staan. Geen wonder, dat een veelzijdig artiest als Vreugde allerlei opdrachten te vervullen kreeg, en dat inzonder heid artistiek voelende bouwmeesters van zijn capaci teiten wenschten gebruik te maken. Het was een groot genoegen te hooren hoe deze de verdiensten van den beeldhouwer waardeerden en dat in stijgenden zin naarmate zij meer contact met hem kregen. Vele van Vreugde's belangrijkste werken zijn dan ook in compagnieschap met of in dienst van de bouw kunst ontstaan, culmineerend in zijn uitgebreiden arbeid aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam. In een beperkt artikel als dit moet zijn, is het bezwaarlijk een duidelijk inzicht te geven van wat de kunstenaar heeft gewrocht, zoodat met een opsom- ming en kleine toelichting moet worden volstaan. Louis Vreugde werd op 3 Januari 1808 te 's Herto genbosch geboren als zoon van een ouderwetsch- degelijk meubelmaker. Na zijn schooltijd leerde hij bij zijn vader grondige houtbewerking en toonde daarbij zóo opvallend talent, dat het de aandacht trok van Strackê, Directeur der Koninklijke School voor Schoo- ne Kunsten te 's Bosch. werd de jonge Louis leerling dier school, waar hij ijverig teekende en studeerde en bij wedstrijden de eerste prijzen „wegkaapte".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 37