22 In 1890 trok hij met de noodige aanbevelingen voor zien naar Haarlem waar hij als figurist plaatsing kreeg op het atelier in de Parklaan van Frans Stracké, zoon van den directeur voornoemd. Daar heeft hij met dien anderen bekenden Haarlemschen beeldhouwer van den Eynde gearbeid en veel practische ervaring opgedaan. Van Haarlem ging het naar den Haag, waar hij meewerkte aan den beeldsier van het in aanbouw zijnde H. IJ. S. M. station. Tegelijk bezocht hij de teekenacademie aldaar en volgde de lessen van La- COMBLÉ. Na den Haag begon een buitenlandsche tournée. In Münster arbeidde hij aan „Kriegsdenk- mahler", volgde Berlijn en later reizen door Engeland, Denemarken, Zweden, Frankrijk en Italië. In 1900 vestigde Vreugde zich als zelfstandig kunstenaar te Haarlem waar al spoedig architect London voor zijn kunstzinnige bedoelingen connectie met hem zocht. Zoo ontstonden de beeldwerken aan het Raadhuis te Halfweg, Haarlemsche Rijtuig Mij., Gebouw Jongelingsvereeniging, Militair Tehuis, Huize Hildebrand alle te Haarlem en aan een groot aantal villa's en landhuizen in den omtrek en v.m. In 1903 verbond VON Saher den beeldhouwer als leeraar in figuurboetseeren aan de voormalige School voor Kunstnijverheid, aan welke school de leerlingen tot 1919 van zijn lessen hebben geprofiteerd. Architect van den Ban legde op Vreugde beslag voor de panden Brinkmann Co. en Eigen Hulp in de Zijlstraat en een Kantoorgebouw aan den Kruisweg. Voor de Gemeente Haarlem schiep de kunstenaar de beelden Handel en Wetenschap H.B.S. Zijlvest en Schilderkunst, Ambachtskunst en een gedenksteen voor het Frans Hals Museum.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 38