in den handel bracht. Hij richtte in den kelder van het perceel, waar nu de détailverkoop van de Droste- artikelen aan de Groote Houtstraat is gevestigd, een kleine fabriek in en al spoedig had hij succes en het was hier dat hij zijn zoon Gerard te werk stelde. De ingang van deze kelderruimte was aan de Ge dempte Oudegracht. Toen ik mij in Maart 1892 in Haarlem metterwoon vestigde en kamers betrok aan de Gedempte Oudegracht juist tegenover dezen kelder gelegen, was dit bescheiden fabriekje reeds een paar jaar in bedrijf (vanaf 2, Aug. 1890) en al zeer spoedig werd mijn aandacht hierop gevestigd door het hinderlijk stampen van een gas motor, die daar, ook zeer ten ongerieve van Dr. Fyan, die juist naast dezen kelder woonde, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat daverde en ronkte. Ik leerde Droste kennen ten huize van zijn vader, waar ik eens om zakelijke redenen een bespreking moest houden en toen werd ik reeds getroffen door het prettige optreden zoowel van vader als van zoon, zoodat ik daarna nog menigmaal in de achterkamer naast de zaak een praatje kwam maken. De roep, die uitging van de chocolade die Droste vervaardigde, breidde zich snel van Haarlem over het heele land uit en toen deze vraag bestendig toenam, besloot de vader in het jaar 1896 aan het Noorder- Spaarne een fabriek te bouwen van flinke afmetingen, zoodat men, bij groote vermeerdering van debiet, gemakkelijk zou kunnen uitbreiden zonder tot nieuw bouw over te gaan. Deze fabriek werd in 1897 in gebruik genomen. Gedurende den bouw maakte ik met de heeren nog nader kennis, daar verschillende benoodigdheden hier voor aan mijne firma werden opgedragen, maar een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 52