Een materieele herinnering aan de origineele geeste lijke strekking van het gilde is het fraaie 16de eeuwsche houten beeldje van Sint Jacob, dat in het Frans Halsmuseum bewaard en op den gildedag als tafel versiering gebruikt wordt. Blijkens de vlakke onaf gewerkte achterzijde was het eertijds bestemd om in een nis te staan en volgens de in de inventaris ver noemde gouden en zilveren versierselen is het een oud altaarbeeldje, mogelijk behoorde het tot die kostbare gilde-eigendommen, waarvoor de Haarlem- sche magistraat toen de beeldenstorm hier dreigde aan de gildebesturen verlof gaf om ze ,,in alle stilheit" uit de Sint Bavokerk te halen, waar ook het Sint Jacobsgilde zijn altaar had; maar waarschijnlijker is het vrij kleine beeld afkomstig van het in de stukken vermelde Sint Jacobsaltaar van de Sint Jacobskapel in de Hagestraat, waaruit de Augustijnerpaters bij de zege der Hervorming verjaagd waren. In elk geval is dit heiligenbeeld zeer waarschijnlijk door de gilde- broeders zelf veilig geborgen, want in de oudste inven taris van het gilde van 1611 wordt het reeds als volgt vermeld: „Inden selffden kist leijt een beelt van Ste Jacob met silveren staf ende met een geciert hoetge, verciert met silveren schelpkens ende groen sarge". In 1623 staat een uitgave geboekt aan den goudsmid het medelid Outgert Ariss voor ,,een silver eerfestoen by de staf van St. Jacob". In de inventaris van 1692 komt het beeld als volgt voor: „Noch een beelt van S. Jacob met silveren staff, geborduurt kroontje ende gouden hoetie." In 1767 wordt aan den beeldhouwer Frans Bekker voor reparatie aan dit beeld uitbetaald 20.Blijk baar sierde het toen dus reeds de feesttafel. Met alle goederen van het gilde raakte het in den Franschen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 57