Roy. Medespelers zijn Steven Ouiryns en Mr. Jan Schottelaar. In 1655 spelen reeds mee Arnoldus' zoon Paulus en Stevens' zoon Frans. Op het Kerst- gilde staat dan in 1663 deze Paulus Arnoldus a Roy aan het hoofd van ,,sijn bande" en in 1669 komt diens „soontien" toen 12 laar oud, mede spelen. Iets later in 1677 hebben dit zoontje en zijn broers met een Symon Steffens blijkbaar in Haarlem de leiding van het voornaamste vermakelijkheids-orkestje 1). De bezoldiging der heeren spelers is niet groot. Zij bereikt haar hoogtepunt in 1676 als vijf speelluiden voor gedurende drie lange maaltijden muziek-maken ƒ22..ontvangen. Inkomsten van het gilde. De oudst bewaarde inventarissen, geboekt op de eerste bladzijden van het 2de en 3de register geven ook inzicht in de vaste middelen. Nergens vond ik evenwel inkomsten uit het oudste, in 1578 met veel moeite behouden legaat uit de 15de eeuw. Wel worden in 1588 nog twee pachten geboekt een van ƒ5.en een van ƒ3.-. In de lijst van 1610/11 werd opgeschreven, maar weer doorgehaald een legaat van 50 carolus- gulden en twee elk van 12 carolusgulden. Waar schijnlijk waren dit legaten door overleden leden besproken en niet uitgekeerd. Maar het gilde spaart in die jaren, doordat verschillende jaren achtereen de inkomsten de uitgaven overtreffen. In 1643 memoreert de punctueele vinder-notaris x) Het was toen ook al een jongelui's liefhebberijwant deze a Roy's waren in 17e en 18e eeuw garenlint-reeders in Haarlem, hun fabrieksmerk was een Pelikaan, gesneden door een anderen Haarlemmer, den garenlint- reeder Izaak van der Vinne. Cornells Henricus a Roy 17501833, zoon van den garenlintreeder Paulus uit de 18e eeuw was lijfarts van koning Lodewijk en medicus der Hollandsche Levensverzekering.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 68