Jacob Tansz. Fruytier of van der Beets als deken en Mr. Philips Velsen organist en Borut Pietersz. van Doorn als vinders hebben St. Jacobsgilt vereert met een schoonen kist met yseren banden op dat het goed van St. Jacobsgilt wel bewaert mach sijn Bij de inventaris van 1692 staat daar nog bijgevoegd „als blijkt van binnen aen haer wapenen". Inderdaad zijn de wapens dier drie Haarlemmers er nog in behouden. In 1775 wordt voor ƒ5.— het slot van de kist gerepareerd, waarschijnlijk omdat de kist sinds in het Heerenlogement achterbleef. Het Sint Jacobsbeeld is reeds vermeld, zie bl. 37. Verschillende 17de eeuwsche gildebroeders hebben zich verdienstelijk gemaakt voor het Sint Jacobsgilde door het schenken van zilveren tafelgarneenng. Reeds in 1611 worden zilveren bekers vermeld en wel een geschonken door WIllem van der M.eyden, schepen van Haarlem en Cors Cornelis van Pollen- berch (lees Poelenburg), voorts „een diergelijken silveren beecker" geschonken „uit lieffde" tot het gilde door den deken van 1611 Jacob Jansz. Fruytier of van der Beets en „twee oude broeders", d.w. Albert Symonsz en Willem Fransz beiden reeds in 1588 lid van het gilde. Over den prijs van dergelijke bekers worden we ingelicht door de volgende notitie uit dienzelfden tijd: „Jacob Willemsz. Schalidecker (d. i. leidekker) heeft het voorsz gilt noch besprooken een silveren beker of vyf en twintich gulden." Een silveren Pocael of Hensbeecker lieten in 1698 „de gesamentlijcke Heeren broeders ten dienst van het gilde maken" en de „silveren wapenen daeromme gegraveert". Het is deze fraaie beker, die tot en met 1807 na elke bestuursverkiezing door het nieuwe

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 71