52 ƒ12.in 1766 wordt ook dit ƒ25.Maar reeds in 1785 wordt besloten alle boeten voor absentie af te schaffen. Eerst in 1872 wordt „wegens slechte opkomst" weer een boete van ƒ5.- voor absentie ingevoerd, die nog steeds gehandhaafd wordt. Ordonnantiën. Reeds bij de inventaris van 1610/11 wordt ge schreven: „Inden voorgenomde Kiste ruste meede „eenen schoonen wel gescreven Caerte off ordonnatije, „by den gemeene gildebroeders gemaeckt, om goede „pollayen (keuren) ende ordonnantije vreedelijck te „onderhouden, vercierd met houten rollekens ende „zyde franje." In 1778 worden dan de ordonnantiën door P. Heynis, blijkbaar een Haarlemsche schoonschrijver uit dien tijd, op nieuw perkament geschreven en het geheel weer met franje in de Haarlemsche kleuren versierd. Het geheel voor 4.10. Het is deze Caerte, die nog altijd bij het gildemaal aan den wand wordt opgehangen, en door het jaar in de gildekist wordt bewaard. Zij vertegenwoordigt echter reeds lang niet meer de wetten van het gilde, waarvan de oudst bewaarde van 1626 zijn, want toen het gild na den Napoleon tische jaren in 1821 weer voor het eerst bijeen kwam en het nieuwe bestuur dezen eenen keer door de presente leden werd benoemd, werden ook nieuwe wetten gemaakt. In 1856 werd er echter door de leden een verzoek om herziening gedaan; de Secretaris Jhr. H. H. Röell bracht ze op de bijeen komst van 1857 ter tafel en zag ze goedgekeurd. Verschilden de wetten van 1778 van de oudere door verhooging van boeten, van entree en uittreegelden en verviel de clausule omtrent de verplichting van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 76