om den vroegeren gewestelijken naijver voor goed den kop in te drukken. Zoo ontstonden 8 departementen met geheel nieuwe namen en zeer willekeurige gren zen 1), waarbij men alleen gelet had op ongeveer een gelijk aantal inwoners. Amsterdam en omgeving vormde daarom het kleine departement van den Amstel, terwijl Haarlem behoorde tot het departement van Texel, dat zich van het Vlie tot den Ouden Rijn uitstrekte, zoodat zelfs nog de stad Leiden er onder viel. Van dit departement nu werd Alkmaar hoofdstad. Leiden lag te veel naar den rand en de stad Haarlem legde er zich voornamelijk op toe, om den zetel van het departe mentaal gerechtshof binnen haar wallen te verkrijgen, dat ook van meer beteekenis was dan het in dezen zoozeer gecentraliseerden staat louter administratieve departementaal bestuur. Op 31 Juli 1798 besloot de Municipaliteit van Haarlem, een gelukwensch te zenden aan het zoo juist geïnstalleerde Wetgevend Lichaam en tevens, met gepasten aandrang, er naar te solliciteeren, dat het Departementaal gerechtshof binnen deze stad zijn zetel mocht hebben, opdat daardoor nieuw leven zou ingeblazen worden aan de door verval van nijverheid en handel zoozeer verarmde burgerij. Een goede voorspraak hadden de Haarlem mers blijkbaar in den representant P. L.van de Kasteele, die hen op de hoogte der besprekingen hield en op 29 Nov. de volgende heuchelijke mededeeling kon doen: „De plaatsing van 't Departementaal Gerichts- „hof te Haarlem en elders is bij de 2 e Kamer „gesanctionneerd. Heil en Broederschap." Ter vaststelling hiervan vroeg het Uitvoerend Bewind bij advertentie in de Oprechte Haarlemsche Courant van 30 Aug. 1798 aan alle collegiën, corporatiën en particulieren, ten behoeve van de Commissie ter verdeeling van de Republiek in departementen, ringen enz., alle beschikbare gemeten kaarten in bruikleen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 83