71 worden: maer ey lieve, hoe ist selve van ons waer- genomen, hebben wij ons selfs ende ons naesten profijt ghesocht? Geensints, maer hebben ter contrarie selfs de middelen bij ons van onse ouders ge-erft verwaer- loost, ja ghemaeckt dat andere door onse halsstarriche- den ende oneenicheden groote schade gheleden hebben". Vele van dergelijke vermaningen waren door „UE. geaffectioneerden Dienaer en Vrunt in briefvorm rondgezonden, sedert hij in 1624 voor het eerst ,,de penne in de handt ghenomen had" om gilde- en prijs regelingen te concipieeren. Hij eindigt een bloemrijk gestyleerd verzoekschrift aan den Heer van Heemstede, Adriaen Paeuw, aldus: „Nae wenschinge alles goets, blijve altijt UE. Excellentie verplichten ootmoedigen dienaer, die UE. ampt van Godt ontfangen heeft, om te beschermen de goede ende te straffen de quade, in wier protextie ick UE. bevele, die UE. ghelieve te sparen in langduyrige gesondtheyt ende voorspoedighe regieringhe." Slechts krachtige samenwerking onder de bleekers had de positie tegenover de oppermachtige, want kapitaalkrachtige, kooplieden kunnen verbeteren en het ontbrak juist aan die samenwerking. PlETER VAN HuLLE schrijft dan ook onder een zijner zendbrieven: „Eendracht maeckt macht Heel sterck en krachtigh ende ter contrarie Twist en tweedracht onsterck en onmachtigh." De verdiensten waren zeer gering, een lijnwaad- bleeker kon slechts sober ghenoech doorkomen, jae noch in ghevaer blijvende van al bleyckende, zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 95