vele schoone stijlbloemen te plukken als: „door het zeer disadvantageuse weder der laatste weken en door de fatalitijd van het jaer sijn wij veragterd in het werk" of „verzoeke het lijnwaad door een van UEd. dienstbaare creatuuren te laten afhalen Op een klacht van een koopman antwoordt de bleeker, zelf reeds „veel sjagrijn" te hebben gevoeld en „niet zo een moderate brief" van den opdrachtgever te hebben verwacht. Het mooist is echter de onder kennelijk Spaanschen invloed schrijvende Jan Malefijt, die klaagt, dat het kamerijksdoek niet drogen kon „door die bastaardspadrilles, die continueren om mij gedurig remise te maken. Het loopt zoo alladolle met het weer, dat ik wel wenste, dat een oud wijf al de matadorisse, die aan de lugt hange, met permissie aen haer broek hadde." En het vertrouwelijke woord van Gillis de NlJS aan den Amsterdamschen koopman, die hem opgedragen had in den slachttijd voor een os te zorgen, is uit het hart gegrepen van den kleinen zakenman, die klachten van zijn kapitaalkrachtigen meerdere aldus hoont „Lieve David, het ziet er treurig uit met ons, het ziet er voor mijnheer de koopman mager uit, het ziet er voor zijn bleeker mager uit, het valt er met zijn os wel mager uit. l) Dr. S. C. Regtdoorzee Greup- Roldanus. Qe citaten uit de pennevruchten van Pieter van Hulle zijn ontleend aan „Placcaten, Octroyen, Resolutiën etc. de Lijnwaat- en Camerixdoek- bleekerij betreffende", welk uniek boekje aanwezig is in de Stadsbibliotheek tc Haarlem. De Dordtsche bleekersbrieven bevinden zich in het archief Merkman, berustend in het Gemeente-Archief van Haarlem. De Haarlemmer bleekersbrieven zijn bewaard in het archief Brants, berus tend in het Gemeente-Archief van Amsterdam.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1936 | | pagina 97