Natuurlijk bracht Verpoorten de klacht van zijn Amsterdamschen klant aan zijn leverancier Haamblok over. Trouwens hij zelf had ook reeds vastgesteld, dat de bollen niet soort-echt waren. Maar Haamblok hield vol, dat hij wel degelijk Tuitte Staaten Generaal geleverd had. Wat stond Verpoorten in deze omstandigheden te doen? Er was geen Scheidsgerecht voor den Bloem - bollenhandel, maar men had in die dagen de gewoonte, verklaringen over twistpunten notarieel te doen vast leggen, ten einde zich daarop zoo noodig in rechten te kunnen beroepen. Zoo riep dan Verpoorten de hulp in van drie collega's van den Kleinen Houtweg, Simon Voorhelm, Wouter de Graaff en Bartel van den Bosch, die in den tuin van Haamblok de betwiste Hyacinten gingen bezien en acte nemen van de ver klaringen van partijen. Daarna verschenen zij den 10 Augustus 1735 voor notaris Beuns, die van hun verklaringen een acte opmaakte, die in deel 1025 der notarieele protocollen in het Haarlemsche ge meente-archief te vinden is. Wel verre van dorre notarieele stukken blijken deze protocollen, in een geval als dit, zeer onderhoudende, zelfs vermakelijke lectuur te zijn. De drie deskun digen geven een levendig verhaal van hunne bevin dingen, waarbij zij de partijen zelfs sprekende doen optreden. De deskundigen hadden in den bloeitijd van het voorafgaande jaar (1734) van Verpoorten en anderen gehoord, dat hij in 1733 van Hendrik Haamblok, glazenmaker en verwer te Haarlem voor ƒ210. drie jonge bolletjes van de dubbele witte Hyacint Staten Generaal gekocht had, onder beding, dat Haam-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 119