malen hebben de plannen tot demping ons verontrust en wij kunnen dan ook niet verhelen, dat het ons verheugd heeft, dat de gracht steeds weer ,,het hoofd boven water" heeft kunnen houden. Niet alleen is Haarlem arm aan grachten de meeste immers werden in de tweede helft der vorige eeuw gedempt (om enkele te noemen: Oude Gracht, Voldersgracht, Crayenhorstergracht), zoodat het overblijvende met zeer veel zorg en liefde dient bewaard te worden; maar het betreft hier ook de oudste gracht, welke reeds vóór 1340 werd genoemd, een gracht gelegen in het oudste gedeelte der stad zelve. Naast dit historische element treedt de schoonheid op den voor grond. Dit element van schoonheid wordt niet uitsluitend gevormd door een aantal fraaie gevels maar door de sfeer, geschapen door de boomen, die zich evenals de wolken en de hemel in het water weerspiegelen, een stem ming gevend, welke juist onze Hollandsche steden zoo aantrekkelijk maakt. Tevergeefs zal men dit in het bui tenland zoeken, een reden te meer om alle middelen tot behoud toe te passen. Een gedempte gracht daarentegen is steeds een ontsiering van het stadsbeeld. Eischen van het verkeer rechtvaardigen de demping niet, aan gezien dit ter plaatse zeer gering is en de neiging vertoont de centra der steden meer en meer te gaan vermijden. Wanneer tenslotte de bewoners zelf het water niet tot aschbelt bestemden en de afvalstoffen door een rioleering zouden worden afgevoerd welke rioleering ook bij demping zou moeten worden gelegd ontstaat een gracht met helder water tot meerdere luister van Haarlem en tot vreugde van de om wonenden. Laten we hopen, dat de toekomst de oplossing in dezen zin moge geven. „Haarlem let op Uw saeckl"

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1937 | | pagina 18