Hollandsche steden had afgereisd, om victualiën te requireeren, wederom aangezocht wordt, om met Adriaan Oillaerts het oude „besogne" op zich te willen nemen, protesteert hij niet alleen op de gewone manier tegen de lasten, die hem worden opgelegd, maar beklaagt zich oók over de weinige belooning en erkentelijkheid, die hij ondervindt, waar zijn eigen zaak, zijn scheepswerf en zijn houttuin, er bij achteruit gaan: „Ende dat mijn heeren buytens tijts ons willen ver- ghen, om sulcke extra-ordinaris moyten wederom te aenvaerden, tselfde strijdt (int welnemen van mijn heeren) teghen de menichvuldyge beloften, ons voor maels gedaen. Want also ic in dese moyelicke besoigne en periculose commissie een geheel jaer heb gecon- tinueert, jae mijn poos wel te roer gestaen, dat men mijn te meerder schuldich sijn te preterieeren, als die nu niet en ben in dienste van tlandt, maer dat men ons wel anders behoorden te tracteren, volgende haer Ed. eyghen getuychenis, dan ons te willen senden teghen den ruyghen herfst int ongemack, die alsnu tot redelicken ouderdom gecomen sij. Maer sulx doende, als mijn heeren versoecken, soude ic gehouden wesen, mijn huys teghen de winter ledich te laeten staen, ende met mijn oude geselschap te vertrecken in vreemde plaetsen, daer sij ganslic niet mach aerden tegen de Zeeuwsche lucht, en alle provisie bij ons opgedaen laeten in vaege loopen, jae dat meer is, souden wt onse neringhe moeten opbreecken, en laeten die desert worden, daer ic nochtans mijn werff ende tuyn vol houdts heb staen, ende moeten gedooghen, dat mijn eyghen saecken soude verwilderen, alst lestmael ge- bleecken is. Dit waer onnaetuerlic, dat men mijn met sodaenyghe extraordinaris vereeringhen wilden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 115