117 niet om in extenso in ons Jaarboek te worden opge nomen. De heer Tadema kan er natuurlijk zijn voordeel mee doen, zoo hij mocht besluiten van zijn Jeugd herinneringen een 2den druk te geven, maar waar het goeddeels anderer herinneringen betreft, passen deze niet in het boekje zijner eigen souvenirs. Van 'n enkele aanvulling zou hij zeker gaarne nota nemen, b.v. bij zijne mededeeling over den Haarlemschen kraam- klopper, dien hij bij geboorte van een meisje rose, van een jongen blauw aangaf, wat op een misverstand berustte; „De klopper was steeds rose en al dan niet met een wit papiertje in het middenvak voorzien, naar gelang een meisje dan wel een jongen geboren was". Een oude dame, die van Tadema's boekje genoten heeft, herinnert zich, dat, als de kraamklopper zijn dienst aan de voordeur gedaan had en weer in zijn doos werd opgeborgen, ,,de kinderen alleen te troosten waren met als souvenir ieder een peperhuisje gevuld met muisjes te krijgen; die papieren zakjes hadden gediend om 's nac'its de klopperplooien in fatsoen te houden". Al die schriftelijke herinneringen, die Tadema's Jeugdherinneringen hebben te voorschijn geroepen en door hem ter beschikking gesteld werden van onze Vereeniging, zijn gebundeld tot een dossier, dat ons Archief als ,,Dossier-BROEKMEYER" zal blijven aan duiden en voor onze leden, die er belang in stellen, ter inzage in ons Vereenigingsgebouw te raadplegen blijft. Het is toch de heer A. Broekmeyer, die het grootste deel dezer Haarlemsche souvenirs boek staafde. Wij hadden hem waarschijnlijk het meeste pleizier gedaan met zijn meer dan 30 vellen folio handschrift onder den titel ,,Iets over de Kruisstraat en hare bewoners van omstreeks 1860 en later" in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 149