118 ons Jaarboek af te drukken. Toch zal het hem, hoop ik, een genoegen doen, dat zijn complete reminiscenties1) goed bewaard worden en dat er hieronder nog al het een en ander uit wordt meegedeeld. De heer Broek- meyer is, meer dan een jaar voor de Jeugdherinneringen verschenen, met zijn memoires begonnen (Febr. '36), waartoe hij aanleiding vond, toen de heer Tadema hem als rasechten Haarlemmer (die altijd in dezelfde sigarenwinkel Kruisstraat 29 heeft gewoond) met eenige vragen over den ouden tijd aan boord kwam. Hij is flink wat ouder en daardoor reiken zijn jeugd herinneringen verder terug, al belijdt hij gaarne dat het geheugen een gebrekkig archief is. „De straten van Haarlem waren nog voor een zestigtal jaren de stilte zelve, alles wat er in voorkwam viel daardoor terstond op. Als er een spoortrein was aangekomen zag men niet lang daarna vier of vijf vigilantes in de Kruisstraat voorbij gaan; vervolgens kwamen eenige reizigers te voet, die hun bagage door een witkiel lieten aandragenen da n hoorde men de opmerking dat is de trein van vieren of van zessen". Om de Kruisstraat te bereiken van het station moest men 2 bruggen overgaan, over de Achternieuwe gracht en de Nieuwe gracht. „Tusschen de bruggen" woonde Jhr. Teding van Berkhout in een groot huis met aardige kleine lichtpaarse ruiten. Aan de overkant (Westzijde) was de tuin, over bijna de geheele lengte tusschen de bruggen. „De Kruisstraat was een zestig Bij de reeds genoemde folio-vellen kwamen nog een 10-faI over de dagen en daden van de familie Schot, (familie van moeders kant van den heer Broekmeyer) waarvan eerst de grootvader en later de schoonvader van Broekmeyer Kastelein was van het Prinsenhof en Amanuensis der Stads Bibliotheek, en nog drie bladzijden over de topografie van van Schendel's Hollandsch Drama, in antwoord aan een vrouwelijk lid onzer vereeniging, die een vermoeden had, dat het verhaal o.m. in Broekmeyers huis zou gespeeld hebben.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 150