jaren geleden nog met menigen boom beplant die boomen waren een voortdurende versiering voor de eenvoudige straat, zelfs 's winters. De bewoners hebben ieder voor zich zelf hun boom een last gevonden, geen genoegen: vocht, te veel schaduw, insecten". Als overbuur van hotel Funkler (naar den eersten eigenaar en daarom is de c in de tegenwoordige aanduiding een later invoegsel), waartoe, toen de heer B. nog zeer jong was, ,,de concertzaal" werd verbouwd, weet hij natuurlijk nog al wat te vertellen van het hotel, dat een vermaarde keuken had. ,,Vele hoogheden en vele vermaarde lieden hebben daar gelogeerd; Napoleon III is er een dag geweest, maar na WIlhelmshöhe" Den vader van ex-keizer ^Vilhelm heeft hij er als kroonprins gezien. ,,Ik zag hem afscheid nemen van Funkler, die aan de straatdeur stond; hij beduidde dezen met gebaren, dat alles zoo voortreffelijk was geweest". Meermalen zag hij daar den prins van Oranje, die WILLEM III had moeten opvolgen en die hier wel voor bijwoning van jachtpartijen kwam of voor militaire bemoeiing. Als er een generaal was afgestapt stond er een schildwachthuisje voor het hotel. Een buurhuis van Funkler (naar de Nieuwe gracht toe) bewoonde destijds de oude mevrouw DE Breuk, bekend om haar milddadigheid; de heer Broek- meyer maakt een dankbaar gebruik van de gelegenheid om allerlei te vertellen van haar zoon, den lateren wethouder van Haarlem, en memoreert tevens, dat dit woonhuis afgebroken en bij het hotel getrokken werd. In dat zelfde stuk Kruisstraat op no. 4 woonde in vroeger tijd een schipper in ruste Veen, dien wij niet aan de vergetelheid zouden onttrekken als hij niet mede-exploitant (met den heer Schönhuth) ware geweest van den schouwburg aan den Jansweg; en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 151