onder Bernhardt j) een gedeelte trok af door de Ridderstraat naar de stallen aan de Bakenessergracht en de andere escadrons gingen door het Waaigat naar de stallen aan de Gedempte Kraaienhorstergracht. Fortgens, horlogemaker op den hoek van het Waaigat altijd bezig aan den straatkant was ook sergeant majoor van de Schutterij in zijn onvrijen tijd: in uniform hield hij dan zijn armen wijd uit om de breede zilveren strepen op zijn mouwen goed te laten zien. Het gedeelte Kruisstraat tusschen Nassaustraat en Krocht stond den heer Br. levendig voor den geest. Hier was de apotheek van vader Remmers, wiens voorliefde voor jonge meisjes, op een feestelijke bijeenkomst door den apotheker Dr. H. D. Kruseman werd bezongen „en zoo tot bijzondere vroolijkheid der aanwezige artsenij mengers in het licht gesteld". In dit gedeelte woonde ook de boekhandelaar-uitgever W. J. Kat, die een domineesbriefje uitgaf en na dezen „deed de Duitsche familie Lamp in dit huis haar intrede. Die familie opende daar een winkel, waar men snuisterijen verkocht en ook wel nuttige artikelen en articles de luxe. Ik heb daar mijn eerste pakje Zweedsche lucifers gekocht. Het was in den tijd, dat de Haarlemmers ingenomen waren met het gebroken Hollandsch van hier pas gevestigde Duitschers, en moeder Lamp had er den slag van daarmede de menschen tot zich te trekken". Haar energieke echtgenoot (volgens een anderen brief) kwam reeds als jongen geregeld, met zijn twee zware hengselmanden aan een juk bevestigd, naar Holland en verkocht zijn kistjes eau de Cologne, zeep en meer artikelen aan tal van Haarlemsche families, die hem allen graag mochten lijden. Deze kapel gaf Zondag- en Woensdagavond indertijd aangename con certen in de muziektent in den Hout. Zelfs Amsterdammers kwamen naar Haarlem om de uitvoeringen onder Bernhardt te hooren in die heerlijke omgeving.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 153