de geweldige metamorphose" die de heer Nolff er voor zijn fraaie apotheek deed plaatsgrijpen. De heer Br. is vol lof en terecht voor den sierlijken gevel in oud Nederlandsch-Vlaamschen stijl, dien ons medelid architect van Beaumont er voor in de plaats gesteld heeft; „menigeen staat even stil en bewondert, toch spreekt het niet tot ons als van den ouden tijd". Een zekere romantiek lag vroeger om en bij het oude logement „De Leeuwerik", eerst genaamd hotel „de l'Alouette", waar baas van den Berg het logement dreef met de oude stalhouderij. Tot uitoefening van zijn bedrijf had hij daar een groot terrein beschikbaar. Het logement trok behalve veel handelsreizigers, ook paardenkooplui in blauwe kielen, vooral aan den vooravond van een paardenmarkt. Het bracht groote luidruchtigheid in de toen stille Kruisstraat, waar men ook wel paarden aan den teugel liet draven. De stalhouderij was druk beklant. Vele typische koetsiers en stalknechten maakten het hier goed. De gele diligence, in dienst op Alkmaar (vóór de spoorbaan gereed was) trok er de attentie van den jongen knaap. Ook werd van deze stalhouderij uit de postdienst naar bepaalde plaatsen 's nachts onderhouden. De oude VAN DEN Berg had in zijn uiterlijk iets, wat hem op slag als het hoofd van de zaak deed kennen. Geen van zijn 4 zonen (eveneens in het vak) hadden dat later in die mate. Op een deel van het terrein van de vroegere stalhouderij staat nu een broodfabriek van Franken. In het huis naast de zaken van van den Berg, was een huis, waar van der Vossen een eet gelegenheid exploiteerde, Ordinaris geheeten; daar naast bevond zich de wagenmakerij van van Maas winkel (die anti-biljarter was: biljarters loopen in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 155