bekend was van wege hare liefdadigheid. Het laatste huis van de Kruisstraat was destijds bewoond door Dr. Waardenburg, vooral als kinderarts geprezen en daarna door Dr. Posthuma, dien Br. met eere herdenkt. Dit huis is later in 2en verbouwd, en lang daarna plantte de Hema er haar zetel. Het huis met den luifel bakte de beroemde Haarl. halletjes, maar de eigenaar Fiora was ook een goed zanger; van Italiaansche afkomst was hij met zijn krachtige tenor stem een eerste kracht van ,,Zang en Vriendschap Naast den sigarenwinkel van Voet is de heer Mul zijn boekhandel begonnen. De druk beklante zaak van van der Maaren Jansen op no. 35 is verdwenen. Toen ,,baas Keizer" op den hoek van de nieuwe Kruisstraat zijn smidse naar de Lange Margarethastraat had verhuisd (nu verdween ook de ,,travailje" die een eind in de straat uitstak), is het bovenhuis een tijd lang gebruik voor den dienst der telegrafie; ,,de gegadigden voor een telegram moesten zich getroosten een vrij hooge trap op- en af te gaan en ingeval zij geen gepast geld hadden, waren zij genoodzaakt dit eerst in de buurt te gaan wisselen". In het benedenhuis was een kleedingmagazijn van het raadslid J. G. SchüRMANN. Bij hem in woonde zijn broeder Willem Schürmann, auteur van het veel vertoonde tooneelspel „De Violiers". Op den anderen hoek van de Nieuwe Kruisstraat is nog steeds in hetzelfde huis een drogisterij, waar ook de gaper van oudsher uithangt. Op no. 29 woont de schrijver der uitgebreide souve nirs zelf. Lang vóór 1860 was er een broodbakkerij in gevestigd, de rekken van de broodplanken zijn er nog aanwezig; ook is er een spekslagerij in gehuisvest, geweest, de spekbakken zijn nog in den kelder te zien.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 157