„Toen kwamen wij er te wonen, dat was in den zomer van 1860". De papieren zakken met ouderwetsche houtsnede vermeldden de volgende aankondiging: In de Hoop bij C. Broekmeyer worden gefabriceerd en verkocht alle soorten van tabak, snuif, sigaren, koffie en thee Kruisstraat wijk 6 no. 162 te Haarlem. „Men moest grondig van het tabaks- en sigarenbedrijf afweten. Warenkennis van de tabak in de kleinste bijzonderheden was vereischte. Als bij nationale feestdagen de vlag werd uitgestoken werden de kinderen van vader Broekmeyer een voor een in de gelegenheid gesteld uit het zolderraam een blik te werpen in het verre verschiet der duinen, wat wij ons thans met de zooveel hoogere bebouwing naar het Westen haast niet meer voor kunnen stellen. Het kleinste huis van de Kruisstraat (no. 27) was en is nog steeds Br.'s huurwoning, dat slechts een oppervlakte heeft van 25 M2. Misschien daarom heeft het gediend voor allerlei negotie, die het wel met de beperkte ruimte aandorst. Juffrouw Gerritsen, die garen en band verkocht (haar man was huisschilder), wist het zelfs klaar te spelen een paar kweekelingen van de Rijkskweekschool huisvesting te geven in deze kleine ruimte. Daarnaast woonde Engelgeer, die als boekbinder voor de Stads Bibliotheek werkzaam was. In dit huis heeft de zaak van Anton Bosse (thans in de Barteljorisstraat) haar aanvang genomen. Later heeft de eigenaar van het huis (Fiora) het doen sloopen en er een ruime woning doen herbouwen, waarin boekhandelaar Mul na verbouwing zijn door den heer Alta voortgezet bedrijf overbracht. In dit gedeelte bij de Ridderstraat had Br.'s oom Reinier een bekende visch- en oesterzaak, die het in bepaalde gedeelten van het jaar (Juni en December o. a.) ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 158