ongeacht o£ dit met zijn inzicht strookte dan was hij ook de voortreffelijke ambtenaar bij de uitwerking. Niet alleen, dat legislatieve onvolkomenheden niet voorkwamen, ook de toelichting sloot zich, tot in subtiele nuanceering, aan bij wat in wezen werd bedoeld. Daartoe stelde hem in staat zijn stylistisch talent. De Gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra, kon bij het 50-jarig jubileum van Kalbfleisch als ambtenaar, op 3 Mei 1930, van hem getuigen: „In woordkeus en „zinsbouw kunnen velen bij U in de leer gaan en ik „kan mij niet herinneren in de tallooze door U ver vaardigde brieven en nota's ooit iets gelezen te „hebben, dat ook maar in de verte geleek op eenige „zonde tegen onze schoone Nederlandsche taal". Reeds in zijn jeugd legde hij begaafdheid op dit en aanverwant gebied aan den dag. Ja eigenlijk heeft dit zijn talent reeds vroeg een beslissenden invloed op zijn levensloop gehad. Op 3 November 1873 als wees in het Godshuis te Veere opgenomen zijnde, vestigde de 12-jarige ouder- looze Pieter de aandacht op zich door de wijze, waarop hij bij een jubileum van het Hoofd der school een toespraak voorlas. Even daarna werd hij op zijn dertienden verjaardag (3 Mei 1880) door den Burgemeester (Mr. Jac. Snijder) uitverkoren, om als klerkje ten Stadhuize te Veere werkzaam te worden gesteld op een jaar wedde van ƒ50.Hard heeft hij toen aan eigen ontwikkeling gewerkt en uiteraard het meest in de richting van zijn „ambt". Reeds op 19-jarigen leeftijd, n.l. in 1886, slaagde hij door zelfstudie voor het examen voor candidaat-gemeente-secretaris, en wel als nommer 1.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 31