Doch de studie van de publieke administratie, welker vrucht mede in de opleiding van vele burgemeesters tot uiting kwam, doofde niet zijn belangstelling in onze taal en zoo zien we hem als jongeling op letter kundige wedstrijden een eersten prijs winnen met een opstel en ook met reciteeren met gelijke onderscheiding uit den kamp komen. Inmiddels was de als nummer 1 geslaagde op aan beveling van een zijner examinatoren, den heer Gros kamp, die burgemeester-secretaris van Sloten (Noord holland) was, in deze gemeente als secretarie-ambtenaar benoemd. Nadat hij van 1892 als chef ter secretarie de geheele administratie dier toen 8000 zielen tellende gemeente had beheerd, begint op 26-jarigen leeftijd zijn Haar- lemsche periode met zijn benoeming tot Chef van de 5e Afdeeling (onderwijs en verkiezingen), welk ambt hij in onderscheidene rangen is blijven vervullen. Ter gelegenheid van zijn vijftig jarig-jubileum als gemeente-ambtenaar, werd hij, alleszins verdiend, onderscheiden met het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau, ,,een unicum" gelijk Mr. Th. A. Wesstra het uitdrukte ,,in de historie der Haar- lemsche Secretarie". Alleszins verdiend, want deze intelligente auto didact, was niet alleen ambtenaar geweest gedurende een zoo langdurig tijdvak, als slechts zelden pleegt voor te komen, maar hem was bovendien het voorrecht te beurt gevallen, den eminenten ambtenaar, die hij in den aanvang zijner carrière was, te blijven. Men pleegt wel eens te smalen over „ambtenarij", als zou het kenmerk van den ambtenaar stroefheid en conservatisme zijn. Het toeval heeft gewild, dat juist in het laatste

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 32