waarvan het centrum diep onder de oppervlakte was gelegen. Hem is niet het geluk te beurt gevallen dat, zooals bij sommige eveneens diepe naturen geschieden kan, de persoonlijkheid na de periode van groei, opeens het klare contact met de werkelijkheid buiten vestigt, en vanuit de diepere persoonlijkheid het daadleven tot harmonische bloei komt. Enschedé heeft dit zelf sterk beseft en ondervonden. Wie toegelaten werd tot de schatkamer van zijn eenzaamheid besefte hoe in die diepere sfeer van geestelijk bestaan een geest werkte en worstelde en hoe daar scheppende krachten bezig waren. Enschedé behoorde tot de betrekkelijk zeldzame menschen die zelfstandig denken. Dat bleek reeds in zijn studenten tijd in de oorspronkelijke wijze waarop hij zijn studie van wis- en natuurkunde aanvatte. Christiaan Huygens was in die jaren voor hem een trouwe metgezel. Hij hield zich o. a. bezig met het „Horologium oscillato- rium". En de beoefening van de wiskunde bleef ook in de latere jaren toen hij Mr. Joh. Enschedé gewor den was, voor hem een levensbehoefte. Op elk gebied waarmede hij zich bezig hield had hij een eigen oorspronkelijke visie. Maar wie hem in de stilte van zijn kamer op Ipenrode opzocht vond daar meer: hij vond daar in die zachte, warm klinkende en somtijds instemming met zijn gedachte vragende stem de uiting van echte vriendschap, van de beste die op aarde gevonden wordt. Deze man, die naar buiten ietwat traag en langzaam zich voordeed, was gul wanneer het ging om te geven van de rijke gaven van zijn hart en geest. En wat hij schreef aan iemand die leed had ondervonden, was een troost, doordat het echt was van warme hartelijkheid en tot de diepte ging. Hij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 37