,die in den hoogte tijd van zijn leven verdiept was in de geestelijke sfeer van de kerkelijke liturgie en daarin zijn levensrhy thme vond, en tegelijk met zijn geest bezig was met wiskundige en natuurkundige vraagstukken, die hij op eigen oorspronkelijke wijze aanvatte, was in die jaren een bron van zuiverheid en diepe krachten, en in zijn tegenwoordigheid werden voor wie bij hem kwamen, eigen moeilijkheden in die hooge sfeer op geheven en verloren hun persoonlijk karakter. En zoo is veel van wat Mr. Joh. Enschedé voor anderen heeft beteekend, de weldadige krachten die van hem uit gegaan zijn, grootendeels naar buiten verborgen ge bleven. Bij hem spreekt wel zeer sterk het besef hoe weinig de waarde van een menschenleven kan worden beoordeeld van hetgeen naar buiten blijkt. In hoeveel opzichten is Mr. Joh. Enschedé niet een bron geweest waaruit anderen kracht geput hebben en voor hoevelen is hij, wien moeilijke geestelijke problemen gesteld waren, niet geweest de geestelijke helper. Zij, die in het actieve leven staan, kunnen niet missen hen, die de bronnen van geestelijke krachten bewaken en onderhouden. Toch was Enschedé geenszins wereldvreemd. Hoe genoot hij van een vriendenkringhoe geestig waren vaak zijn opmerkingen. En ook in gezelschap waar hij kwam zal menigeen bij een of andere gelegenheid getroffen zijn geweest door een woord van hem, dat tot nadenken stemde en glimlachend uitgesproken dieper klank had dan dat van gewone gesprekken. Hij had ook een fijn gevoel voor humor en merkte het humoris tische bij situaties en personen altijd op. Zijn be schouwende natuur, zijne fijne opmerkingsgave maakten dat hij in een rustig gesprek in vriendenkring zich thuis voelde, de tijd scheen dan niet meer te bestaan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 38