34 familieomstandigheden naar Londen. Daar ontwaakte in haar datgene, wat ik zou willen noemen: sociaal gevoel. Het leven in de Engelsche Hoofdstad, waar zich de grootste rijkdom naast de diepste armoede vertoonde, maakte een diepen indruk op haar; en toen eenmaal, door het zien van al deze ellende (want zij bewoog zich onbekommerd in de vuilste volksbuurten) haar medgevoel ontwaakt was, poogde zij door studie en relaties de oorzaken te doorgronden van die groote contrasten tusschen de menschen. „Ik las", schrijft zij» ,,wat in de laatste honderd jaar de beste Britten op dit gebied gezegd en tot stand gebracht hadden. De goede geest van ruim-ontwikkelden Unitariërs, in wier midden ik het geluk had mij te bewegen, bezorgde mij een kostelijken leiddraad in het doolhof van Londensche toestanden." Wij slaan hier een blik in het harmonische wezen van Geertruida Carelsen. Dikwijls liet zij haar hart spreken, maar nooit zonder met haar verstand te rade te gaan. Wat kon zij beter doen dan de oorzaken van de ziekte in dat groote land op te sporen en er het publiek door haar journalistiek werk opmerkzaam op te maken aldus haar klein aandeel bijdragend tot de ontwaking van het publiek-geweten 1 Na drie jaar in Engeland vertoefd te hebben ging zij in 1890 naar Berlijn. Terwijl in Engeland den stevigen grondslag voor haar journalistieken werkkring gelegd was, kreeg deze in Duitschland eerst de groote beteekenis voor haar. Er waren toen nog niet veel vrouwelijke journalisten en in Berlijn was zij omringd door uitsluitend mannelijke collega's, maar Geertruida Carelsen sloeg er zich dapper doorheen. Geen enkel onderwerp was haar te zwaar, geen gang te moeilijk, geen arbeid te lang. Twee dingen had zij geleerd:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 54