ook van diepe vreugde en van uitgesproken waardeering door andere menschen. Aan den invloed van dit uitzonderlijk nobele karakter ontkwam niemand die haar leerde kennen, bij den een mocht het dan eens wat langer duren dan bij den ander, maar komen deed het zeker. Eén soort leerlingen was er, waarop zij geen vat kon krijgen, en dat waren de goedkoop-succes-jagers, de menschen die hun eigen talent opbliezen, en die meenden binnen het jaar triomfen op het concert podium te kunnen vieren. Met zachten dwang probeerde4zij ze tot de eischen van het normale leven terug te brengen, geen moeite was haar te veel, ettelijke lessen per week, allemaal tesamen gerekend voor één enkel uur, werden gegeven om die dwalende en zijn talent op een gezonde basis te krijgen. En als het dan soms niet lukte, liet zij ze met bloedend hart gaan. Serieus werken, de smaak voor muziek leiden, de techniek beheerschen, en bovendien het juiste begrip voor klank en woord bijbrengen, daarin ontplooide mevrouw Schuil zich het allerbest. Hoe vaak gebeurde het niet, dat een leerling met een nieuw lied bij haar kwam, en door een gesprek dat er schijnbaar geen betrekking op had, ongemerkt gewezen werd op den dieperen inhoud, die hem of haar voorheen was ontgaan. Wat ging zij ook voorzichtig om met het haar toevertrouwde stemmateriaal, en hoe vaak gebeurde het niet, dat de les begon metik heb daar of daar over nog eens nagedacht, en nu zullen wij zóó eens doen een beschamend moment voor de leerling die meestal geen seconde meer aan het probleem had gespendeerd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 68