een beroep gedaan was tot het tijdelijk ter beschikking stellen van hun kunstschatten. Toch mocht het gelukken een 116-tal schilderijen te exposeeren, bijna alle voorkomende in de standaard werken van Dr. W. von Bode en Dr. M. J. Binder, van Dr. C. Hofstede de Groot en van Dr. W. R. Valentiner, welke Frans HALS-kenners een waarborg gaven voor de echtheid der tentoongestelde werken. In den catalogus werd hun plaats in de genoemde standaardwerken vermeld. Voor de inzendingen uit Amerika werd verwezen naar het laatste boek van Valentiner „Frans Hals Paintings in America", dat in 1936 het licht zag. Voor de schilderijen, die eerst na het verschijnen der standaardwerken teruggevonden werden, werd het oordeel van bekende kunstkenners ingewonnen. In den catalogus werd hun herkomst vermeld en een enkel maal, waar dat wenschelijk bleek, litteratuur-opgave gedaan. Uit Duitschland werden 15 schilderijen in bruikleen ontvangen, uit Oostenrijk 3, uit België, Frankrijk en Engeland ieder 8, uit Zweden 3, waaronder twee uit het bezit van Zijne Majesteit den Koning, voorts nog een enkel stuk uit Tsjecho-Slowakije, uit Ierland en uit Zwitserland, terwijl uit binnenlandsche verzamelin gen 21 werken werden afgestaan. De Amerikaansche deelname tenslotte was bijzonder groot, 36 schilde rijen werden van daar naar de tentoonstelling te Haarlem gezonden. Men stelde er in dat land een eer in mee te werken tot het doen slagen der expositie. Hals is in de Vereenigde Staten zeer populair; vele zijner werken verhuisden van Europa naar de nieuwe wereld. Thans bevinden zich daar ruim 100 zijner schil derijen, bijna alle in de laatste vijftig jaar verzameld. Het is vooral aan de bemiddeling van Dr. Valen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 83