58 TINER te danken, dat een zoo groote medewerking werd ondervonden. Hij toch kende de eigenaars en de verschillende Museumdirecteuren, was bij hen een persona grata. Ook de toenmalige Amerikaansche Gezant, wijlen Zijne Excellentie Grenville T. Emmet, heeft zeer veel tot het succes der tentoonstelling bijgedragen en geen moeite gespaard om schilderijen uit de Vereenigde Staten naar Haarlem te doen komen. Op 30 Juni werd de tentoonstelling voor genoodigden ter bezichtiging gesteld, daarna bleef zij gedurende drie maanden voor het publiek geopend. Reeds dadelijk bleek de belangstelling zeer groot, op 19 Juli, dus binnen drie weken, meldde zich de 10.000ste bezoeker aan. Steeds ging het crescendo, op den dag van het hoogste aantal bezoekers, 3678 personen, bood het anders zoo stille Groot Heiligland, waaraan het Museum is gelegen, een merkwaardigen aanblik. In een lange file stonden de gegadigden opgesteld om tot de tentoonstelling toegelaten te worden. Het Museum bleek te klein om een zoo grooten toeloop op te nemen. Men kan gerust zeggen, dat menigeen dank zij deze expositie het Frans HALSmuseum ontdekte. Verschil lende bezoekers toch hadden er tevoren nimmer een voet gezet. Velen hebben er genoten van het werk van den grooten realist, velen benutten de mogelijkheid zijn schilderijen te bestudeeren. Zoowel de kunstenaar als de kunsthistoricus vond er gelegenheid zijn hart op te halen. In den beginne was het oordeel in de pers zeer gunstig, zoowel in binnen- als buitenland. Later kwam de critiek los. Over het ophangen werd geklaagd. Dit had meer overzichtelijk, naar tijdsorde moeten geschieden. Dat dit niet is gebeurd, komt omdat aan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 84