een aesthetisch arrangement de voorkeur werd gegeven. Daardoor was men in staat een rustig, evenwichtig geheel te vormen, waarbij formaten, kleur der schilde rijen en lijsten zoo goed mogelijk harmonieerden, hetgeen bij een zuiver kunsthistorische opstelling, waarbij de tijd van ontstaan den doorslag zou hebben gegeven, welke opstelling eerst werd overwogen, niet wel mogelijk zou zijn geweest. De tentoonstelling was niet speciaal bedoeld voor de kunsthistorici maar voor het groote publiek, dat meer gebaat is bij een harmonisch geheel dan bij een chronologische opstelling, met de consequenties daaraan verbonden. De catalogus was van een beknopten tekst voorzien, waarbij alle schilderijen gereproduceerd werden. Bij een beschrijvenden tekst had het aantal afbeeldingen ingekrompen moeten worden, wilde de prijs van den catalogus niet te hoog worden. De aantrekkelijkheid ervan zou, bij beperking der reproducties, voor het groote publiek zeer zeker sterk verminderd zijn. Een aantal kunsthandelaren stond schilderijen aan de expositie af. Zonder hun medewerking zou de tentoonstelling zeer onvolledig zijn geweest. Zij toch zijn zeer vaak de bezitters van bijzonder fraaie speci mina, meermalen ook van pas ontdekte schilderijen. Men diene daarbij niet te vergeten, dat wat heden in den kunsthandel is zich morgen wellicht in het bezit van een particulier verzamelaar of van een Museum zal bevinden, terwijl omgekeerd werken uit de meest beroemde verzamelingen meermalen wederom aan de markt worden gebracht. Doordat de wijze van schilderen van de genrestukken over het algemeen afwijkt van die der bestelde por-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 85