62 geïdentificeerd worden. Het prachtige mansportret van 1626 uit de collectie Frank P. Wood te Toronto, voordien in bezit van Earl Spencer, vertoonde overtuigende gelijkenis met het portretje uit de ver zameling F. B. Gutmann te Heemstede, dat Hals' vriend Isaac Abrahamsz. Massa, Agent van Moscou, voorstelt, zooals de gravure van J. Matham ons leert. Valentiner beschouwt in zijn boek van 1936 dit schilderij nog als een zelfportret van den meester, waarvoor het langen tijd gegolden heeft. De effigie van een donker, zuidelijk type, door ons gekscherend „de Spanjaard" genoemd, een portret, ingezonden door Mrs. Charles E. F. Mc.Cann te New York, werd door een bezoekster, Mevrouw Elza Reder uit Brussel, geïdentificeerd als de beeltenis van een rasechten Hollander, nog wel van een oud burgemeester van Haarlem. Het portret stelt nl. CoRNELlS Coning voor, die ook op het schutterstuk van 1639 van het Frans HALSmuseum is afgebeeld. Het heerenportret van de Howard Young Galleries, door ons reeds vroeger voor een beeltenis van Willem Warmond gehouden, toonde een treffende gelijkenis met het portret op het schutterstuk van 1627, den maaltijd van officieren van den Cluveniers-doelen. Het damesportret uit het TAFTmuseum bleek groote gelijkenis te vertoonen met de figuur rechts op de groep der Regentessen van het Oudemannenhuis. Nog tijdens de tentoonstelling, geheel op het laatst, zag een boek van den heer M. M. van Dantzig het licht, waarin deze betoogde, dat slechts 33 der tentoon gestelde werken van de hand van den meester waren. Verder wees hij nog enkele schilderijen aan, die gedeeltelijk door Hals zouden zijn uitgevoerd en eenige dubieuze stukken, voorts verschillende 17e-eeuwsche

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 90