63 schilderijen, die echter door andere meesters vervaar digd zouden zijn, terwijl hij in de rest copieën en ver- valschingen meende te moeten zien en nog een negental werken als onherkenbaar qualificeerde. Terwijl de schrijver in zijn voorwoord betoogt een objectief zijns oordeel te willen geven en geen subjectief waardeerings oordeel, is hij toch zeer subjectief te werk gegaan en is daardoor tot zijn bevreemdend resultaat gekomen. Hij zocht een aantal schilderijen uit, welke hij tot echte Frans HALS-werken verklaarde en ontleende hieraan zekere kenmerken, waaraan een Hals had te voldoen. De overige werken testte hij op deze eigenschappen, doch wederom geheel volgens zijn eigen, zeer persoonlijke visie en kwam zoo tot zijn conclusies, pretendeerende het bovengenoemde zijns oordeel te hebben gegeven. Heeft de heer van Dantzig van het werk der schil ders, aan wie hij verschillende Halsen toeschrijft, ook zoo'n stel eigenschappen opgezocht? Weinigen zullen zijn inzicht kunnen deelen of zijn kunsthistorische kennis in deze kunnen bewonderen, noch meegaan met verschillende zijner opmerkingen aangaande de anatomie. De resultaten van VAN Dantzigs onderzoek zijn even verbijsterend als die van J. O. van Dyke, die Rembrandts oeuvre in deed krimpen tot een zeer beperkt aantal schilderijen. Van Dantzigs werkmethode her innert aan de onderzoekingen van Professor A. P. Laurie en van Fernando Perez, die meenden den auteur van een schilderij aan te kunnen wijzen, respec tievelijk volgens de methode der vergroote photogra- phieën en door bestudeering van het verfrelief. Bij deze werkwijzen wordt dan alle aesthetisch aanvoelen uitgeschakeld. Gelukkig is een kunstwerk nog iets

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1938 | | pagina 91