80 Uw invloed op den Volks-Regent Is 't breidelwerk der aterlingen; Laat niemand in de Raadzaal dringen Dan dien 't Volk voor eerlijk kent. De dichter was er zich dus wel van bewust, dat de vrijheid nog moest worden bevochten en wat was die vrijheid dan nog Want, in het licht van deze dagen beschouwd, waren de voorstellen der Haarlemmers niet bijzonder verregaand. Zij bestonden hierin, dat de burgers door middel van eenige uit hun midden gekozen lieden, kiezers genaamd, de Burgemeesters zouden kiezen of althans een candi- datenlijst zouden opmaken, waaruit de Regeering de vacatures zou doen vervullen. Verder zou de Regeering verplicht zijn om rekenschap en verantwoording van haar gehouden gedrag en vooral van het beheer der haar toevertrouwde gelden te geven. Ook deze voor stellen werden door ruim 1200 burgers ondersteund, van welke gezindheid zij wederom aan de Staten van Holland kennis gaven, die een en ander echter minzaam ter zijde schoven. Deze lijdelijke tegenhouding van hetgeen nu eenmaal in de hoofden en harten omging en ook het echec van de uitgetrokken burgers deed meer en meer het verlangen ontstaan om de schutterij, die tot een dood element was afgedaald, op militairen voet te brengen. Wij spraken reeds over het in 1764 opgerichte vrijcorps, het Genootschap van Wapenhandel, dat in 1787 ruim 300 man sterk was en dit werd als kern uitgebreid tot een nieuwe organisatie van drie bataljons. De schutterij werd gereorganiseerd, het vrijcorps nam

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 108