82 konden naar Haarlem terug keeren. De reeds meer malen genoemde weezen echter geraakten in Pruisische krijgsgevangenschap. Zij werden te Wesel geïnter neerd en eerst aan het eind van 1788 losgelaten. Zij werden bij aankomst te Haarlem door de kinderen in het Diakoniehuis verwelkomd en op een half anker wijn getracteerd, dat de jeugd zelf bekostigd had. Doch voordat het zoo ver gekomen was had in Haarlem de Patriotsche partij groote successen te boeken gehad. De Vroedschap nam op voorstel van Heeren Burge- meesteren een besluit om te onderzoeken in hoeverre de Burgerij der Stad r) invloed op hare Regeering zou behooren te hebben welke bepalingen te dien einde zouden moeten worden gemaakt, zoowel ter ver mijding van alle onzekerheid en verwarring als ter bevestiging van het vertrouwen tusschen de Regeering en de Burgerij der Stad. Nu werd er degelijk voortgang met de zaak gemaakt. Eenige vertrouwenslieden der stedelijke regeering pleegden overleg met aanzienlijke personen uit de burgerij en bij gemeen overleg ontstond een concept van regeeringsreglement voor de Stad Haarlem. De stad werd in zes wijken verdeeld, welke ieder vijf kiezers uit hun midden beroepen. Deze dertig kiezers zouden de stadsregeering helpen aan stellen. Verder zou iedere wijk twee gemachtigden benoemen, welk twaalftal bij het doen der jaarlijksche verantwoording van Stadsgelden tegenwoordig moeten zijn en het recht hebben de rekening te controleeren. De Burgerij keurde het concept goed en de Staten van Holland bekrachtigden het, zoodat het den 5den September 1787 ingevoerd kon worden. Dit was, in tegenstelling met het door de Staten van Holland geketste ontwerp iets, dat de Stedelijke regeering betrof.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 110