Deze invoering geschiedde met groote plechtigheid in een symbolieken tempel, dien men te dien einde op de Groote Markt had gebouwd. Nadat op den dag te voren een biduur in de kerk gebouwen gehouden was, verscheen op den 5. Sep tember des ochtends te half tien de gewapende Burger macht op de Groote Markt en schaarde zich rondom den tempel. Achter deze troepen stonden de onge wapende stemgerechtigde burgers, zoodat alles bijeen was gekomen. De gemachtigden der burgerij haalden de leden der Regeering van het Raadhuis af om gezamenlijk den eed op het Regeeringsreglement af te leggen. De muziek der gewapende burgerij speelde een krijgshaftige melodie. De geweren werden gepresen teerd en de regeering met de vertegenwoordigers der burgerij legden in den tempel den eed af, waardoor het reglement van kracht werd. Onmiddellijk werden dan ook volgens de daarin vervatte voorschriften de nieuwe burgemeesters benoemd. In het geschil tusschen den Prins en de Staten van Holland, in wier vergadering zelfs werd voorgesteld hem in zijn Stadhouderlijke waardigheid te schorsen, wilde de Raad van State bemiddelen. Aangezien velen meenden, dat dit regeeringslichaam op de hand van den Prins zou zijn, rekwesteerden 1219 Haarlemsche burgers aan de Staten van Holland om die bemiddeling van de hand te wijzen en die welke door Frankrijk aangeboden was, te aanvaarden. De Koning van Pruisen liet het niet bij aanbiedingen van bemiddeling, doch zond een troepenmacht naar de Vereenigde Provinciën, die in zeer korten tijd de vrijscharen, vrijkorpsen, vliegende legertjes enz. van de Patriotten uiteenjoeg en den Stadhouder in zijne oude rechten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 113