85 het juist ingevoerde regeeringsreglement bij besluit van de Staten van Holland werd vernietigd en de oude toestand weder werd hersteld. In Februari 1788 kwamen Commissarissen van Zijne Hoogheid in Haarlem om de Stadsregeering om te zetten. De Patriotten verzochten hen de vroed schap onveranderd te laten en de Prinsgezinden vroeger om opheffing van eenige bezwaren betreffende de regeering, de schutterij, de gilden en het beheer der Hervormde Kerk. De commissarissen sloegen geen acht op al die verzoeken, hetgeen vooral den Prins gezinden zeer onaangenaam aandeedimmers zij hadden gemeend nu eens in ieder opzicht hun zin te zullen krijgen. De algemeene ontevredenheid nam nog toe, toen tegen alle stedelijke privilegiën in, niet minder dan elf buiten de stad woonachtige Heeren tot lid der regeering werden benoemd. De juist zoo goed ingerichte en uitgeruste schutterij werd ontbonden en weder op den voet van het jaar 1752 hersteld, d. w. z. tot een nutteloos en onbruikbaar element verlaagd. Hierop volgde het doen afleggen door de vroedschap van een eed op de Constitutie, het afzetten van den Kerkeraad der Hervormde Kerk en een aantal andere maatregelen van kleiner belang. Ten slotte werd er op den geboortedag van den Prins op 8 Maart een illuminatie gelast. Niemand was tevreden gesteld en het misnoegen kwam tot uiting, toen de Prins vergezeld van de Prinses en hunne beide kinderen op 31 Augustus een bezoek aan Haarlem bracht. Ofschoon de Prins zeer beleefd en vriendelijk groette, stonden velen bij zijn voorbij rijden hem met den hoed op het hoofd aan te kijken en verscheidene notabelen hadden de luiken voor de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 115