88 zooals deze vele jaren de verbinding vormden tusschen twee aan het water gelegen plaatsen. Voordat een werkelijk beurtveer ontstond, dienden vele moeilijkheden overwonnen te worden; want de beide overheden moesten tot overeenstemming komen. Oorspronkelijk voeren dan ook tusschen Haarlem en Amsterdam over het Spaarne en het IJ want de trekvaart kwam eerst in 1632 tot stand schippers, die slechts aangesteld waren door één der beide steden. Iedere stad stelde zooveel schippers aan, als noodig werden geoordeeld voor een goede verzorging van het personen- en goederenvervoer. Zoo is een der oudste verordeningen voor dit veer, dateerend uit 1520, eenzijdig opgesteld door Amsterdam. Er wordt daar gezegd, dat: ,,Alsoe de varende manne zeer ghetraveilleert werdt, alsoe wel bij den wagenaers, varende tusschen Haerlem oft Sparendamme ende dese stede, als bij den scipluyden ende everluyden, ende bij denselven wagenaers ende scipluyden vele onghe- regeltheyden voertghestelt werdden, all tenderende tot groot achterdeel van den varenden man", sindsdien ,,nyemant tusschen Sparendamme (bedoeld wordt: tusschen Haerlem oft Sparendamme ende dese stede) in 't veer en zal mogen varen, dan dieghene, die varen willen op de conditiën ende om 't loon hiernae verclaert' In de volgende artikelen worden nauwkeurig de vrachtprijzen omschreven: „Item zal 't veerschat the water, daeromme zij gehouden zullen wesen te varen en nyet omme wat zij en willen, voer de reyse wesen voer een scip acht stuvers ende dat als 't soe goet weder is, dat men gheenen moelens en swicht; ende als 't soe zeer wayt, dattet noot is, de moelens in alle vier vleegelen te swichten, dobbele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 118