108 die wel dient bewaard te blijven. Zij betreft de destijds algemeen bekende Haarlemscbe paardeloterij. In bet Dossier Broekmeijer bevinden zich zooals wij reeds eerder aangaven nog menige souvenirs van anderer band. Dat over de trekking der paardeloterij in het Stadhuis is een der bijdragen van ons medelid H. M. VAN Bemmelen; het geeft een blik op de gemoedelijk heid van lang vervlogen jaren. Jaren achtereen woonde ik de trekking bij te zamen met mijn vriend Leonard Tielenius Kruythoff, en wij hadden dan een lijst bij ons van de nummers der loten, die in het bezit van onze familie waren of van vrienden, en zulks om die te controleeren. De trekking geschiedde in de hal van het stadhuis ten overstaan van een gemeenteambtenaar, waarvoor dan steeds optrad de populaire gemeente-secretaris Mr. J. Tielenius Kruythoff. Vóór het groote schilderij van het beleg van Haarlem in 1572/73 stond een lange groene tafel waaraan het Comité was gezeten. Ik herinner mij hiervan de Heeren A. L. Dyserinck, Wynands, Dr. Wijnhoff, de militaire paardenarts van der Wal, e. a. Op zijde van die tafel stond een 2 Meter hooge houten trommel waarin de 25.000 lotennummers opgerold en van een ringetje voorzien waren opgeborgen. Deze trommel werd telkens nadat 25 nummers waren getrokken eenige malen rond gedraaid. Uit een klein schuifje aan de zijkant trok een weesjongen telkens een nummer en overhandigde dat aan den heer Tielenius Kruythoff die midden voor de tafel stond en het nummer met luide stem voorlas. Tegelijkertijd trok een andere weesjongen uit een glazen goudvisschenkom, die op den Comité tafel stond, een prijsnummer en gaf dit eveneens aan den heer Kruythoff die het voorlas, waarna de heer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 140