Wat evenwel niet zeggen wil, dat hij de studie vaar wel heeft gezegd, integendeel. Niets van wat op het breede terrein der theologie verscheen, ontging hem, en hij nam er meer dan oppervlakkig kennis van. Hij las veel, onthield veel, hij had een merkwaardig sterk geheugen/ en achter alles ontdekte men gedurig een zeer gegrond eigen oordeel over de dingen. Nog datzelfde jaar legde hij voor het Prov. Kerk bestuur van Groningen zijn proponentsexamen af. Een beroep volgde al spoedig, en wel naar de Herv. Gemeente van Langweer, dat hij aannam, en waar hij 6 December zijn intrede deed. Hier is het begin van zijn langdurige ambtelijke loopbaan. Drie jaren later werd Langweer verwisseld voor Meppel. Daar is heel wat arbeid verricht. Meppel heeft in de predikantenwereld altijd den naam gehad van overgangsplaats naar grootere gemeenten. Het werd een leerschool. Na zeven jaren van trouwen en zich al meer uit- breidenden arbeid kwam hij in Haarlem. En aan Haarlem is hij verder trouw gebleven, hoewel hij meer dan eens naar elders geroepen werd. Haarlem had zijn hart. Hij was er thuis. Ik had toen met Van Paassen op hetzelfde drietal gestaan. Van Paassen, de oudere en met meer erva ring, werd gekozen. Dat was goed. Ik stond toen nog pas in mijn eerste gemeente. Later heb ik hem, uit Wageningen, gevolgd. Nog herinner ik mij onze eerste ontmoeting. Hij was een en al tegemoetkoming en hulpvaardigheid. Uit deze eerste ontmoeting is een langdurige en intieme vriendschap gegroeid. In Haarlem werd hem, als opvolger van Ds Moeton, de zoogen. Amsterdamsche wijk, over het Spaarne, tot zijn arbeidsterrein aangewezen. Hier

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 20