heeft hij zijn krachten ontplooid. En dat niet alleen op kerkelijk, maar ook op sociaal gebied. Van Paassen kon deze twee niet scheiden. De stad eischt veel. Maar hij kon het aan. Van Paassen stond met beide voeten midden in het leven. En hoewel hij altijd allereerst dominee, prediker van het evangelie gebleven is, voelde hij toch, dat de beginselen van dat evangelie ook, en juist, in het dagelijksch en maatschappelijk leven moeten door werken, om vruchtbaar te worden. Zijn invloed nam toe, en hem was een groote mate van wijsheid gegeven, waarvan velen ruimschoots geprofiteerd hebben. Zijn bemoeiingen bleven niet beperkt tot de wijk. Gaandeweg meer werd hij betrokken in allerlei takken van arbeid, ook buiten Haarlem. Zijn naam is ver bonden geweest aan tal van vereenigingen. En nooit heeft hem daarbij het besef verlaten, dat hij daarmee toch altijd bleef binnen de perken zijner roeping. Ik denk aan den chr. nat. Werkmansbond, aan de Middernachtszending, aan het Ned. Zendelingge nootschap, aan de Vereeniging tot chr. verpleging van lijders aan vallende ziekte, aan de chr. Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel (het christelijk onderwijs had zijn hart). Hij was voorzitter van de commissie voor diakonale armen zorg, van den bond van diakonessenhuizen. Een respectabele lijst. En waarschijnlijk heb ik nog wel iets vergeten. Ook op kerkelijk terrein begon hij een steeds breedere plaats in te nemen. Onze heele vaderlandsche kerk heeft veel aan hem te danken. Hij werd lid, daarna secretaris, van het Prov. Kerkbestuur van N.-Holland, een functie die alleen voor zich al handen vol werk geeft. Maar hij was daar niet bang voor. Kon hij het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 21