20 niet altijd voldoende in staat waren de credieten te verschaffen, die men af en toe noodig heeft, ook al is men de meest solide onderneming. Zoo kwamen de heeren Beijnes en Janzen (hout handel) er toe met belangrijke middelen hunnerzijds de Spaarnebank te stichten, in welker bestuur ik ook een plaats kreeg, en waar ik onzen vriend J. W. A. Beijnes weer van een anderen kant heb leeren waardeeren als degelijk zakenman, als voorzichtig financier. Van zoo'n man valt iets te leeren, voelde ik toen, en ik heb heel wat van hem geleerd, speciaal dit, hoe een hoog staand man zich weet in te denken in de situaties van anderen, vooral wanneer ze in moeilijkheden verkeeren. De Spaarnebank heeft bestaan van 8 November 1910 tot 8 Juli 1938 en is toen overgenomen door de Neder- landsche Handel Maatschappij. De heer Beijnes was wegens gevorderden leeftijd eenigen tijd te voren als Voorzitter afgetreden, maar bleef Commissaris tot de liquidatie der instelling. Aan politiek heeft deze veelzijdige man nooit veel gedaan. Dat lag hem niet. Hij heeft dan ook nooit in eenig vertegenwoordigend lichaam zitting gehad. Wel herinner ik mij, dat hij de R. K. Kiesvereeniging presi deerde, maar dat deed hij meer om een kwijnend lichaam op gang te helpen, dan uit politieke ambitie. Neen, de politiek lag hem niet. Hij liet dat terrein gaarne aan anderen over, al droeg hij herhaaldelijk met milde hand bij, wanneer de penningmeester der Kiesvereeni ging met geldnood zat te kampen. Hier zou ik mij bijna laten verleiden een bladzijde (ik mag wel zeggen een hoofdstuk) uit 's mans levens boek open te sluiten, wat hij zelf als streng geheim wilde bewaren, door alle tijden heen en voor ieder. Laat mij slechts zeggen, dat 's mans liefdadigheid

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 36