onuitputtelijk en tevens vindingrijk was. Hij heeft in den loop van zijn langdurig leven oneindig veel men- schen welgedaan, en dat, voor zoover het in zijn ver mogen lag, steeds op een practische manier. Wanneer ik op dat gebied mij ging begeven, dan zou mijn pen nog heel wat te vertellen hebben. Stellig handelde ik dan echter tegen den geest van den man, wiens naam aan het hoofd van dit artikel prijkt en die het allicht reeds bedenkelijk zou gevonden hebben, als zijn uit stekende hoedanigheden op ander gebied bij zijn leven naar voren waren gebracht. Onvolledig zoude ik intusschen zeker zijn, wanneer ik geen gewag maakte van den stoot, dien de heer Beijnes gegeven heeft tot de stichting van eene onder neming, die, klein begonnen, in den loop der jaren tot een groot lichaam is uitgegroeid. Ik noem u de Drukkerij De Spaarneatad. Daarvoor nu neem ik weer een ander Gedenkboek ter hand, een boek, dat voor een belangrijk gedeelte door mij zelf is samengesteld, ter herdenking van het 25-jarig bestaan van deze bekende Haarlemsche onderneming. Een typisch stuk Haarlemsche Geschie denis. In 1906 bestond reeds de Nieuwe Haarlemsche Courant, geredigeerd en uitgegeven door W. Küppers, die zijn drukkerij had gevestigd in het perceel Jans straat 25. Het blad had in die dagen weinig abonné's en weinig vrienden, waaraan het feit, dat Küppers het Katholieke nieuws voor Haarlem en omstreken op een zeer persoonlijke wijze verzorgde, niet vreemd zal zijn geweest. Zijn felle, lang niet altijd gerecht vaardigde, kritiek op allen, die het wagen durfden met hem van meening te verschillen, ongeacht of ze gees telijken waren of leeken, had de openbare meening ten zeerste tegen hem ingenomen. Reeds lang had dan

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 37