In dit licht bezien wordt deze opsomming belangrijk, omdat zij een kijk geeft op zijn karakter. Posthuma kon geen dingen middelmatig doen. Wijdde hij zich aan iets, dan was geen moeite en arbeid hem te veel, dan toonde hij een groote volharding en doorzettings vermogen, dan bestreed hij moeilijkheden tot ze over wonnen waren en een resultaat was bereikt, waarmede hij tevreden was. En gauw tevreden was hij niet, noch voor zich zelf, noch voor anderen. Die eigenschap, dat niet tevreden zijn voor het beste en hoogste bereikt was, is vooral tot uiting gekomen in de beoefening van zijn zoozeer geliefde sportCricket. Cricket, mogen wij wel zeggen, heeft zijn leven grootendeels beheerscht, hij heeft er zich de grootste moeite en opofferingen voor getroost, hij heeft met zijn gezin in 1903 er een half jaar voor in Engeland gewoond, in Norwood bij het Cristal Palace, om daar met de grootmeesters uit dien tijd, Dr. W. G. Grace, Ranjitsinhji en anderen, dit spel te spelen en tot in de alleruiterste finesses te leeren kennen. Hij heeft er de grootste triomfen in gevierd. Beter bowler dan hij heeft Nederland nog niet gehad en het zal waarschijnlijk nog wel eenigen tijd duren voor het er een hebben zal. Zij, die weten wat cricket is be seffen wel wat dit zeggen wil. Zij, die het niet weten, zullen hun gedachten anders moeten instellen dan men gewoonlijk doet als men aan „spelen" denkt. Zij moeten het zien zooals Prof. Huizinga het bedoelt in zijn nieuwste boek „Homo Ludens", Proeve eener bepaling van het spel-element der cultuur, waarin hij o. a. sprekende over de Sport als een spelvorm zegt: „De Sport heeft als gemeenschapsfunctie haar betee-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1939 | | pagina 50